Wymienna bateria w telefonie coraz bardziej odchodzi do lamusa. Kiedyś powszechnie stosowane rozwiązanie, obecnie jest niszą. Dlaczego tak się stało? Zwolennicy teorii spiskowych wietrzą w tym spisek mający na celu wymuszenie na klientach częstej wymiany sprzętu. Coś w tym jest, ale… 

… po pierwsze nie ma smartfonu, w którym nie da się wymienić baterii. Wymiana baterii iPhone, Samsung Galaxy S7 czy innych starszych i nowszych smartfonach jest jak najbardziej możliwa (zobacz na https://applefix.pl/wymiana-baterii-iphone/) Wymaga to jednak kilku narzędzi, wprawy i wiedzy, którą mają technicy w serwisie. Po drugie, dzięki konstrukcjom, które uniemożliwiają prostą wymianę baterii, smartfony mogą być pyło- i wodoodporne. 

Jeśli jednak chcesz wymienić baterię bez pomocy serwisanta, zwróć uwagę na poniższe modele. By żadnego nie faworyzować, wypisaliśmy je w kolejności alfabetycznej.

Huawei Y6 (2017)

Wymienna bateria o pojemności aż 3000 mAh to największa zaleta tego budżetowego sprzętu. Do jego zakupu może zachęcać również niska cena w granicach 400 zł. 

Jednakże, tylko 2 GB pamięci RAM i 16 GB miejsca na dane to bardzo mało jak na 2019 rok.

LG G5

Flagowy model koreańskiego giganta z początku 2016 roku charakteryzuje się wyjątkową konstrukcją. Założeniem projektantów było stworzenie smartfonu modułowego, czyli takiego, którego poszczególne elementy można wymieniać rozbudowując i zmieniając jego funkcjonalność.

Dzięki temu możliwa jest w nim także wymiana baterii. Zwalniając zaczepy znajdujące się na bokach obudowy LG G5 można wyjąć jeden moduł i zastąpić innym. Podobnie można wymienić w nim baterię.

4 GB pamięci RAM, 32 GB miejsca na dane, nadal przyzwoity procesor Qualcomm Snapdragon 820 i cena oscylująca koło 500-600 zł to dodatkowe zalety tego modelu.

LG K10 (2017) Dual SIM

Kolejny produkt Koreańczyków z wymienną baterią. Na tym nie kończą się jego zalety. Na pokładzie jest dostępny także moduł NFC pozwalający na zbliżeniowe płatności smartfonem, LTE-Advanced umożliwiający szybkie pobieranie plików.

Minusem jest bolączka wszystkich smartfonów z wymienną baterią – pamięć. Tylko 2 GB RAM I 16 GB miejsca na dane.

Model ten można nabyć za około 500-600 zł.

Motorola Moto G5 Dual SIM

Inne zalety poza wymienną baterią? Na pewno czysty system Android, właśnie podwójne gniazdo na karty SIM oraz niewysoka cena w granicach 500-600 zł.

Wady? Pamięć i jeszcze raz pamięć. 2 GB lub 3 GB RAM w zależności od wersji i niska cena dochodząca do maksymalnie 600 zł.

Samsung Galaxy J7 (2016)

Model J7 ma kilka swoich wersji, ale to właśnie edycja z 2016 roku zasługuje na szczególną uwagę. Jako jedyna bowiem ma możliwość samodzielnego wymienienia baterii. Innymi jego zaletami są: długo działająca bateria o pojemności 3300 mAh oraz nienajgorsze 3 GB pamięci RAM.

Wadą jest niewielka ilość miejsca na pliki. Przy 16 GB nie obejdzie się więc bez dokupienia karty pamięci.

Kupić go można średnio za około 700 zł.

Czy warto kupić smartfon z wymienną baterią?

Coraz rzadziej można spotkać smartfony, w których można wymienić baterię. Wraz z premierą pierwszego iPhone’a w 2007 roku rozpoczął się trend na tworzenie konstrukcji typu unibody, czyli z niewymienną baterią. Nie jest możliwa prosta wymiana baterii iPhone. Współcześnie, nie jest możliwa także „chałupnicza” wymiana baterii w prawie żadnym modelu producentów smartfonów z Androidem. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup jednego z nielicznych modeli, w których prosta wymiana baterii jest jeszcze możliwa, musisz niestety liczyć się z ograniczoną funkcjonalnością. Konkluzja tego artykułu jest niestety niezbyt wesoła. Decydując się na zakup smartfonu z wymienną baterią, jesteśmy skazani na urządzenia starsze i o słabszych osiągach.