Nabywców sprzętu elektronicznego można podzielić na kilka sposobów. Są wśród nich zwykli użytkownicy, których wiedza na temat współczesnej technologii nie jest rozległa. Są także ci, którzy elektroniką się interesują a każdy zakup poprzedzają wnikliwym rozpoznaniem rynku. Użytkowników można podzielić także na tych, którzy z różnych powodów korzystają ze sprzętu różnych marek. Są też takie osoby, które wybierają urządzenia tylko jednej marki.

I na tych ostatnich skupimy się w tym artykule. Czy używanie urządzeń jednej marki jest dobre? A może lepiej mieć sprzęt od różnych firm? Zapraszamy do naszego za i przeciw powstałego na przykładzie urządzeń firmy Apple.

ZA – spójność ekosystemu

Ekosystemem w branży elektronicznej nazywa się integrację aplikacji i usług na kilku urządzeniach w ramach jednego oprogramowania. Najbardziej znanym przykładem istnienia ekosystemu jest Apple. 

Aplikacje używane przez użytkownika urządzeń Apple synchronizują się między sobą w jednym czasie. Wiadomość odczytana w iMessage na iPhone znika z iPada lub MacBooka. Notatka lub mail pisany na MacBooku może zostać natychmiast dokończony na iPadzie lub iPhone. Połączenie przychodzące na iPhone’a można odebrać na Macu. Przykładów synchronizacji można wymienić oczywiście więcej.

W przypadku używania sprzętów różnych producentów, synchronizacja nie zawsze przebiega prawidłowo. Wiadomość odczytana na np. Messengerze w aplikacji na Windows 10 może (ale nie musi) zniknąć jako już przeczytana z iPhone’a lub smartfonu z Androidem.

Także inni producenci oferują integrację swoich usług zarówno z innymi sprzętami jak i usługami przesyłania plików do chmury. 

PRZECIW – uzależnienie od producenta

Do dobrych rozwiązań każdy człowiek się przyzwyczaja, czego efektem jest niechęć do rezygnacji z nich. Producenci sprzętu elektronicznego doskonale o tym wiedzą. Jest to więc swoista pułapka zastawiona na użytkowników.

By móc skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw oferowanych przez ekosystem, potrzebny jest sprzęt pracujący pod kontrolą iOS lub macOS. W przypadku poważnej awarii dla użytkownika naturalnym rozwiązaniem będzie zakup lub naprawa iPada https://applefix.pl/serwis-ipad-wroclaw/ Innymi słowy użytkownik może nie być skłonny do zakupu sprzętu innej marki. 

Z jednej strony nie ma w tym nic złego. Z drugiej jednak powoduje ograniczanie się wyłącznie do rozwiązań jednego producenta, a więc rezygnację z często świetnych rozwiązań innych producentów takich jak np. stylus S Pen w smartfonach Samsunga z serii Galaxy Note czy matowe matryce w wielu komputerach PC.

Kto ma rację?

Odpowiemy wam od razu – wszyscy! Rację mają zarówno osoby kompletujące sprzęt Apple dla tego właśnie ekosystemu. Rację mają też Ci, którzy widzą w tym bezsensowne uzależnienie od produktów jednego producenta. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i przyzwyczajeń konkretnej osoby. 

Nie dla każdego spójny ekosystem musi być wielką wartością, ponieważ np. nie musi mieć potrzeby odbierania połączeń na komputerze. Nie każdemu może przeszkadzać brak matowej matrycy czy koszta naprawy, gdy potrzebny będzie serwis MacBook https://applefix.pl/serwis-macbook-wroclaw/ Każdy za to sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie co jest mu bardziej potrzebne.