Czy w dzisiejszych czasach opłaca się w ogóle naprawiać zepsuty sprzęt elektroniczny? A jeśli tak, to jaki? Odpowiedź na to pytanie, dotyczące również naszych smartfonów, jest prosta i trudna zarazem. Dlaczego? O tym przekonacie się z lektury tego artykułu.

Nie będziemy trzymać Was w niepewności. Tak, opłaca się naprawiać smartfony. Z tym, że… nie wszystkie. Na to, który sprzęt jest opłacalny w naprawie wpływa jego nie tylko jego cena. Zarówno cena urządzenia w momencie jego zakupu, jego aktualna wartość rynkowa oraz koszt naprawy i/lub wymiany poszczególnych podzespołów są kluczowymi czynnikami. Nie mniej ważna jest również marka i polityka producenta wobec swoich produktów.

Apple iOS

iPhone X

Jubileuszowy model iPhone’a z 2017 roku nadal wyceniany jest w cenie flagowych modeli innych producentów, także tych z 2018 i 2019 roku. Cena modelu z 64 GB pamięci flash kształtuje się na pułapie 3500-3700 zł. Wersje o większej pojemności dysku są jeszcze droższe.

Wymiana szybki iPhone X to wydatek rzędu mniej więcej 1000 zł. Cena wymiany ekranu iPhone X oscyluje w granicy 1300-1400 zł. 

Zdecydowanie tańsza jest wymiana baterii iPhone X. Jest to zwykle koszt około 200-300 zł.

iPhone 6

Jako drugi przykład wzięliśmy leciwego już (ale wciąż popularnego) iPhone’a z 2014 roku. Jego cena to w 2019 roku przedział 800-900 zł. https://applefix.pl/serwis-iphone-6/

Wymiana szybki iPhone 6 może kosztować 200-250 zł. Wymiana ekranu iPhone 6 to koszt rzędu około 300 zł.

A ile kosztuje wymiana baterii iPhone 6? Podobnie jak w przypadku nowszych modeli, takich jak iPhone X, wymiana baterii iPhone 6 jest tańsza. Kosztuje to zwykle 100-150 zł.

Google Android

Samsung Galaxy Note 9

Androidowy konkurent iPhone’a kosztuje średnio około 3500 zł. W przeciwieństwie do smartfonów od Apple, koreański producent życzy sobie znacznie mniej za naprawy.

Koszt wymiany wyświetlacza to wydatek około 1000 zł. Niewiele niższa jest cena za samą szybkę, która wynosi 700-800 zł.

Podobnie jak w przypadku iPhone’ów, zdecydowanie niższy jest koszt wymiany baterii. Wynosi on 200-250 zł.

Samsung Galaxy S6

Do porównania wzięliśmy pochodzący, tak jak iPhone 6, smartfon Samsung Galaxy S5. Można go znaleźć na popularnych portalach aukcyjnych w cenie 400-500 zł.

Wymiana samej szybki Samsung Galaxy S5 to wydatek rzędu około 200 zł. Znacznie więcej kosztuje wymiana całego ekranu. Jest to koszt 350-450 zł.

Najniższy jest koszt wymiany baterii wynoszący 50-60 zł.

Wnioski

Z powyższego porównania można wysnuć dwa wnioski. 

Po pierwsze, opłaca się naprawiać iPhone’y. Koszta ich naprawy są stosunkowo niskie biorąc pod uwagę ceny jakie przychodzi za nie zapłacić. Co więcej, także stare iPhone’y opłaca się naprawiać. Tu wkraczają już takie czynniki jak wolna utrata wartości smartfonów Apple oraz polityka producenta wobec swoich urządzeń. Dzięki pięcioletniemu wsparciu aktualizacji systemu iOS, smartfony te starzeją się znacznie wolniej niż androidowa konkurencja.

Po drugie, w przypadku smartfonów z Androidem najtańsze w naprawie są… nowe, flagowe smartfony. Koszta naprawy są w ich przypadku często niewielką częścią ceny jaką przyszło nam zapłacić za nowe urządzenie. W przypadku urządzeń starszych koszta te są czasem niewiele niższe niż sama aktualna cena rynkowa urządzenia. Ponadto, stare modele nie są już aktualizowane do nowych wersji Androida. Schemat ten powtarza się w przypadku nie tylko pokazanych tu samsungów, ale także modeli innych producentów telefonów z Androidem.