Setki modeli kilkudziesięciu marek. Rynek mobilnej elektroniki pełen jest smartfonów o zróżnicowanej specyfikacji, polityce producentów wobec nich (np. w odniesieniu do aktualizacji systemu) oraz solidności wykonania.

 W tym artykule skupimy się właśnie na tym ostatnim kryterium i odpowiemy Wam na ważne pytania. Które marki telefonów są najbardziej niezawodne? I w konsekwencji – smartfony jakich marek najbardziej opłaca się kupować?

Z pomocą przychodzi nam serwis technologiczny FixYa. Redaktorzy tej amerykańskiej witryny przygotowali ranking najbardziej niezawodnych marek na podstawie 720 tysięcy zapytań dotyczących problemów ze smartfonami.

1. Apple

Zdecydowanym zwycięzcą rankingu jest amerykański gigant technologiczny z Cupertino. W tym zestawieniu Apple zdobył 3,47 punktu deklasując drugiego w zestawieniu Samsunga (1,21 punktu).

Nie oznacza to oczywiście, że iPhone’y są pozbawione wad. Za największe problemy smartfonów Apple społeczność portalu FixYa uznaje czas pracy na baterii (zwłaszcza po dłuższym czasie użytkowania smartfonu) oraz kłopoty z łączeniem się z sieciami WiFi

Co najbardziej interesujące, iPhone’y omijają w większości problemy z np. głośnikiem czy nagrzewaniem się telefonu. Jeśli więc smartfon Apple nie uderzy o chodnik lub nie wpadnie do wody, naprawa iPhone jest rzadko potrzebna i można go używać przez kilka lat bez większych problemów.

2. Samsung

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, według użytkowników smartfonu koreański producent produkuje urządzenia bardziej awaryjne od iPhone’ów. Nie oznacza to jednak, że samsungi to złe urządzenia. Z wynikiem 1,21 punktu są to najbardziej niezawodne telefony wśród androidowej rodziny.

W przypadku samsungów najwięcej usterek dotyczy mikrofonami, głośnikami, nagrzewaniem się smartfonów oraz czasem pracy na baterii.

3. Lenovo/Motorola

Miejsce na podium znalazło się także dla chińskiej korporacji Lenovo, która jest także właścicielem odkupionej od Amerykanów marki Motorola. Uzyskała ona 0,68 punktu w rankingu FixYa.

Smartfony Lenovo/Motorola odróżnia od samsungów brak nakładki systemowej producenta, dzięki czemu pracują one pod kontrolą „czystego” Androida. Zapewnia to szybszą pracę urządzeń tych marek nawet przy czasem skromnej specyfikacji technicznej.

Za największe wady smartfonów chińskiego producenta użytkownicy uznają głośniki oraz responsywność dotykowego ekranu

Ile ludzi, tyle opinii

Czy ranking serwisu FixYa można traktować jak wyrocznię? Zapewne nie, choć daje on pewien ogląd sytuacji. Pamiętać bowiem należy, że często to nie producent a sam konkretny model smartfonu może działać niezawodnie przez wiele lat, podczas gdy inny tego samego producenta jest źródłem frustracji użytkowników. 

Tym niemniej, wiele innych rankingów również plasuje wymienione przez nas marki najwyżej spośród dziesiątek producentów smartfonów. Warto więc przejrzeć podobne zestawienia, by wybrać telefon nie tylko szybki i z dobrym aparatem, ale też taki, który posłuży przez długi czas.